برای گرفتن مشاوره بهتر درمورد گیاه بیمار چه اطلاعاتی باید بدین؟

حتما برای شما هم پیش اومده که وقتی توی نگهداری گیاهاتون به مشکلی برخورد کردین، تصمیم گرفتین به صورت حضوری یا مجازی از کسی مشاوره و راهنمایی بگیرین که اون فرد هم میتونه یه متخصص یا به آدم با تجربه در این زمینه باشه.

در اینجور مواقع شما باید بدونین از قبل یکسری اطلاعات رو آماده کنین و در اختیار فرد راهنما قرار بدین تا زودتر به جواب برسین؛ این اطلاعات شامل سابقه گیاه شما و نحوه نگهداریتون از اون میشه که توی تشخیص بهتر و سریعتر کارشناس به شما کمک میکنه.

در اینجا من لیستی از این سوالات و اطلاعات نوشتم که خوبه بهشون توجه کنین…

 

۱٫ چه مدته از گیاهتون نگهداری میکنین و از کی دچار مشکل شده؟

۲٫ اخیرا تعویض خاک یا گلدون انجام دادین؟ موقع تعویض آسیبی به گیاه وارد نشده؟

۳٫ ملاک شما برای مشخص کردن زمان آبیاری چیه؟ روز مشخصی داره یا طبق خشک شدن سطح یا عمق خاک آب میدین؟ از چه آبی استفاده میکنین؟

۴٫ گیاهتون از لحاظ نور و روشنایی در چه وضعیتیه؟ آفتاب از پشت پنجره روش میوفته یا نه؟

۵٫ اسپری آب انجام میدین؟ با چه دفعاتی و چه موقع از روز؟ از چه آبی برای اینکار استفاده میکنین، آب لوله کشی یا آب تصفیه شده؟

۶٫ از تقویتی های شیمیایی استفاده میکنین؟ از چه نوعی و به چه میزان و دفعاتی؟

۷٫ گیاهتون اخیرا دچار آفت یا بیماری خاصی که احتیاج باشه براش سم استفاده کنین شده؟ چه آفتی چه سمی و به چه میزان و دفعاتی؟

۸٫ آیا اخیرا هیچ تنش یا استرسی نداشته؟ مثل ضربه ای که باعث افتادنش بشه، هرس یا شکسته شدن شاخه ها، نبودن شما توی خونه و تغییر شرایط دمایی و آبیاری برای مدتی، جابه جایی مکان و غیره …

 

همه این اطلاعات جزیی و شاید کم اهمیت میتونه یه نشونه با خودش همراه داشته باشه که به شما بگه چرا گیاهتون دچار مشکل شده؛ قطعا با دونستن این نکته و توجه بهش گیاهای شما دوباره گرفتار این مسئله نمیشن.

 

یادتون باشه موقع گرفتن مشاوره حضوری یا غیر حضوری حتما عکسای خوب و واضحی ازگلتون به همراه داشته باشین تا به کارشناس نشون بدین. تصاویر بهتر از توصیفات شما گویای وضعیت الان گیاه شماست.

 

1 پاسخ به “برای گرفتن مشاوره بهتر درمورد گیاه بیمار چه اطلاعاتی باید بدین؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *