سموم گیاهی خوبه یا بد؟ انواعش چیه؟ (مقدمه)

 

سموم گیاهی انواع مختلفی دارن و مسلما کاربردهاشون هم متفاوته. وقتی محل کار قبلیم مشغول بودم بعضی مشتری‌ها میگفتن:(( نمیشه به ما یه سمی بدی که برای همه مشکلات گیاه خوب باشه؟))… نه نمیشه؛ مثل این میمونه شما بری تو داروخونه بگی لطفا به من یه دارویی بدین که برای همه بیماریا جواب بده!!! همشونو خوب کنه! همونطور که همچین دارویی وجود نداره، همچین سم همه کاره‌ای هم وجود نداره.

سموم مورد استفاده برای گیاهان چند دسته هستن؛ شامل: قارچ کش، آفت کش (حشره کش)، باکتری کش، کنه کش، علف کش (علفهای هرز). و بدونین نمیشه اینارو به جای هم استفاده کرد.

 

سموم هم مثل داروها در صورت استفاده نادرست باعث آسیب به گیاه و ایجاد مقاومت در عامل مهاجم (آفت و بیماری) میشن، درست مثل مصرف بی رویه آنتی‌بیوتیک‌ها. اینو بدونین که اول تشخیص آفت و بیماری مهمه بعد انتخاب درست سم و در آخر روش استفاده صحیح و مراقبت‌هایی که بعد از این باید از گیاهتون داشته باشین.

 

خود سموم از نظر تاثیرگذاری سه نمونه هستن؛ سموم سیستمیک ، سموم تماسی و سموم تدخینی. حالا یعنی چی؟

سموم سیستمیک از طریق ریشه و برگ و ساقه جذب میشن و به کمک شیره گیاهی تو بافت های مختلف به حرکت در میان و آفات در صورت خوردن شیره گیاه یا قسمتی از بافت گیاهی دچار مسمومیت میشن و از بین میرن.

سموم تماسی برای اثرگذاری حتما باید با خود آفت در تماس قرار بگیرن . این نوع سم ها برای آفاتی که سریع حرکت میکنن، پرواز میکنن یا پوشش محافظ دارن خیلی موثر نیست.

سموم تدخینی بعد از پاشیده شدن روی زمین و گیاه بخار میشن و این بخار بین منافذ و قسمتهای مختلف حرکت میکنه و باعث از بین رفتن آفات میشه. مثلا در مبارزه علیه کرم هایی که داخل تنه و ساقه گیاه هستن مناسبه (کرم های ساقه خوار).

 

 

در انتخاب مناسب گاهی باید از چند نوع سم به صورت همزمان برای اثر بخشی بشتر استفاده کرد؛ اما اما اما با تجویز کارشناس کشاورزی؛ همونطور که پشت بسته بندی اصلی سموم نوشته شده باید طبق دستور گیاهپزشک استفاده بشه. بله میدونم احتمالا میپرسین حالا گیاهپزشک از کجا گیر بیاریم. حداقل از کسی مشورت بگیرین که تجربه و اطلاعات درستی از سموم داره و با خطرات و احتیاط‌های اون آشناست.

 

درصورت خریداری هرنوع سم حتما اسم دقیقش رو از فروشنده بپرسین تا بتونین اطلاعات بیشتری با سرچ در گوگل گیر بیارین. اینو در نظر بگیرین برخی سمومی که توی فروشگاها به راحتی و قیمت مناسب گیر میاد جز سموم منسوخ شده در دنیا هستن یعنی خطرساز بودنشون به اثبات رسیده. پس با دونستن اینا حتی اگه فروشنده اصرار داشت فقط این محصول مشکل رو حل میکنه با توجه به شرایط خودتون مثل بودن یا نبودن بچه کوچیک، فرد سالمند یا حیوون خونگی تو خونه یا حتی حساسیت‌های تنفسی اعضای خونواده تصمیم به خرید یا عدم خرید اون سم بگیرین.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *