تعویض گلدون کی انجام بشه بهتره؟

 

گلدون گیاه شما مثل لباسش میمونه، باعث میشه ظاهر گیاهتون قشنگتر و با دکور سِت بشه، از ریشه‌های گیاه محافظت، و به رشدش کمک میکنه. اما برای رسیدن به مورد آخر باید “گلدون مناسبی” انتخاب کنین تا اینکارو به بهترین شکل انجام بده. انتخاب سایز و زمان تعویض گلدون گرچه در نگاه اول موضوع ساده‌ای ممکنه باشه اما در صورت انجام اشتباه باعث آسیب به گیاهتون میشین. پس با من همراه باشین تا اصول درستش رو مرور کنیم.

 

یکی از اشتباهات رایج و پر تکرار در انتخاب گلدون اینه که افراد میگن:(( ما گلدون بزرگ انتخاب میکنیم که تا چند سال دیگه نخوایم گلدون عوض کنیم!!! )) میدونین اینجور موقع ها من چه مثالی میزنم؟ مثل این میمونه شما برای بچه هفت ساله، لباس یه بچه دوازده ساله انتخاب کنین؛ رو این حساب که لازم نباشه تا مدتها بخواین هرسال دردسر لباس خریدن داشته باشین. خب اینکار همونطور که درمورد یه بچه عاقلانه نیست، در مورد گل و گیاهم درست نیست و علاوه بر اینکه ظاهر نامتناسبی داره، عامل اتفاقای بدی برای گیاه میشه که در ادامه توضیح میدم.

 

 

انتخاب گلدون بزرگ برای گیاهای آپارتمانی در بهترین حالت باعث توقف رشد گیاه میشه، حالا چجوری؟ دلیلش اینه که ریشه گیاه متوجه میشه جای زیادی برای رشد و گسترش داره پس انرژی اون بجای برگدهی و رشد قسمت هوایی صرف رشد ریشه میشه؛ بعد شما هی میشینین نگای گلتون میکنین و از خودتون میپرسین آخه خاکش خوبه، نورش خوبه، آبیاریشم خوبه پس چرا هیچی بزرگ نمیشه بعد دو سال. خب الان فهمیدیم که اون زیر یه خبرایی هست که از چشم منو شما دور مونده. تا وقتی ریشه ها به قدر کافی بزرگ و درهم پیچیده نشن، اتفاق زیادی اون بالا نمیوفته.

 

مورد بالا رو گفتیم بهترین حالت، حالا بدترین حالت چی میتونه باشه؟ اینکه گیاه دلبند شما در اثر بیماری قارچی بپوسه و از بین بره. الان سوال میشه ای بابا قارچ از کجا پیداش شد؟ من میگم خدمتتون… گلدون بزرگ حجم خاک بیشتری تو خودش جا میده این خاک بیشتر، رطوبت بیشتری نگه میداره که شما حواستون بهش نیست. حواستون نیست هرباری که بنظر سطح خاک و یا حتی تا عمق ۵ سانتی خشکه، اما بازم اون پایین حسابی خاکتون گِلی و مردابی شده. حالا این وسط زهکش هم مشکل داشته باشه دیگه واویلا. همین رطوبت زیاد باعث بیماری قارچی میشه که نتیجش میشه پوسیدگی ریشه گیاه. بد یه روز بیدار میشین میشبینین که گیاهتون غش کرده و با نرمی طوقه گیاه مواجه میشین که با توجه به نوع گیاه، گاهی در این مرحله دیگه نمیشه هیچ کاری انجام داد.

 

پس از امروز به این مسئله دقت بیشتری نشون بدین. گیاهتون بعد از “پر ریشه شدن” باید جا به جا بشه. این اتفاق خیلی مواقع با خروج ریشه گیاه از ته گلدون خودشو نشون میده. که یه نوع هشداره. برای انتخاب سایز مناسب گلدون جدید هم اینطور در نظر بگیرین که یک الی دو سایز از گلدون قبل بزرگتر باشه و بعد از یکسال با بررسی میزان رشد گیاهتون ببینین آیا نیاز به بزرگتر کردن گلدون هست یا میشه بازم صبر کرد.

 

حالا که تا اینجارو خوندین این نکته هم بدونین. مطالب بالا بیشتر در مورد گیاهان آپارتمانی و گلدونی صادقه. چون ما به مراتب دیدیم گیاهی که توی باغچه میکاریم چقدر حالش خوبه و زودترم رشد میکنه. بله درسته. چرا؟ چون گیاهای بیرونی و فضای باز سیستم ریشه‌ای متفاوتی دارن و رشد ریشه و قسمت هوایی بدلیل شرایط بیرون و فضای باز همزمان با هم پیش میره. حتی در مواردی گیاهی یکسان توی باغچه نسبت به همون گیاه توی گلدون مقاومت بیشتری نسبت به خشکی و سرما و شرایط محیطی دیگه داره که مربوط میشه به وضعیت خوب ریشه توی خاک که تونسته حسابی خودشو بگیره. موارد زیادی گیاه گلدار بیرونی هستن که با وجود سرمای زمستون به نظر کاملا از بین رفتن و شاخه هاشونو کامل هرس میکنن اما با گرم شدن هوا یهو سرو کلشون دوباره پیدا میشه که اینم باز بخاطر ریشه های زیاد و قوی تو خاکه.

 

نتیجه گیری: اگه گیاهتون آپارتمانی هست حتما گلدونش متناسب انتخاب بشه. اگه بیرونی و رونده هست، با رشد زیاد (بسته به نوع گیاه)، بهتره که توی باغچه کاشته بشه؛ اما اگه اصرار دارین تو گلدون گذاشته بشه از اول گلدون بزرگ انتخاب کنین که حکم باغچه براش داشته باشه؛ ولی اگه گیاه بیرونیتون رشدش زیاد نیست گلدون متناسب براش بگیرین و هرسال با بزرگتر شدن گیاه به تعویض گلدون اقدام کنین.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *