گیاهان آپارتمانی سمی و خطرناک رو میشناسین؟

 

حتما اسم گیاه دیفن باخیا رو به عنوان یه گیاه سمی و خطرناک زیاد شنیده باشین. بله درسته، تماس دست با برگهای گیاه و بعد برخورد با چشم و دهن ممکنه مشکلاتی رو ایجاد کنه یا حتی خورده شدن برگ توسط بچه‌ها باعث ناهنجاری حنجره و در بدترین حالت بروز خطرات جانی میشه.

 

اما این تنها یک نمونه از صد نمونه گیاه خطرناکی هست که ما تو خونه‌هامون ازش نگهداری میکنیم. بعضی از خانواده‌های گیاهان شیره‌های سمی دارن و این شامل بسیاری از گونه‌های گیاهی که عضو اون خانواده هست میشه. مثل خونواده افوربیا و خانواده خرزهره. البته بی انصافیه اگه بخوایم دیدگاه منفی نسبت به این گیاهان دوست داشتنی و البته با خواص درمانیو دارویی فراوون داشته باشیم. اما به هرحال بنظر من آگاهی داشتن از همه جوانب یک مسئله باعث برخورد بهتر و استفاده صحیح از اون میشه تا خدایی نکرده کسی دچار مشکل بخاطر عدم آگاهی نشه.

 

مثلا کارد یا چاقوی آشپزخونه… بله درسته… یه وسیله ضروری با کاربرد هرروزه هست اما همه متوجه فواید و خطراتش هستیم. پس نسبت به دیفن باخیا یا گیاهای دیگه با این ویژگی ترس نداشته باشین و به کودکان دلبندتون یاد بدین که دست به برگا نزنن یا اگر کوچیک هستن و احتمال داره از روی کنجکاوی بخوان اونهارو بکنن، از دسترسشون دور نگه دارین تا آسیبی نبینن.

من اینجا اسم تعدادی از گیاهان با شیره گیاهی سمی رو اسم میبرم اما این لیست کامل نیست چون با پیشرفت علم و تحقیقات بیشتر این اسامی روز به روز کاملتر میشن.

 

 

دیفن باخیا

برگ انجیری

زاموفیلیا

کاکتوس افوربیا

بنت قنسول

گل نرگس

لیلیوم شرقی

پاپیتال

خرزهره

در صورتی که شخصی دچار مسمومیت در اثر گیاهان شد سریعا به پزشک مراجعه کنین یا با اورژانس تماس بگیرین.

عزیزان؛ این متن به هیچ عنوان برای ایجاد ترس یا نگرانی نوشته نشده، تنهاو تنها قصد دارم توضیح بدم که اگر این گیاهان یا به طور کلی موقع هرس و انجام قلمه تا حد ممکن از دستکش استفاده کنین و اگر دستتون آغشته به شیره گیاه شد به صورت و دهنتون نزنین چون واکنش نشون دادن یا ندادن و حتی شدت اون نسبت به هر شخص متفاوته.

 

بازم میگم. آگاهی از خطرات در کنار فواید بسیار یک چیز باعث میشه استفاده درست تری از اون داشته باشیم و نهایت لذتشو ببریم. سبز باشین 🙂

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *