گلدهی گیاهان شرایطی لازم داره.شما میدونین شرایطش چیه؟

 

گلدهی گیاهان تابع عوامل زیادیه که تو این پست میخوام در اینمورد با شما صحبت کنم پس تا آخر این صفحه با من همراه باشین تا همه نکات رو با هم بررسی کنیم.

 

تناسب سایز گیاه با گلدونش: همیشه دقت کنین که اندازه گلدون جدید تنها یکی دو سایز از گلدون قبلی که تماما پر ریشه شده، بزرگتر باشه. این نکته در رابطه با گیاهان آپارتمانی گلدار صادقه مثل بگونیا، آنتوریم، بنفشه آفریقایی و غیره. در اینمورد اگر گلدون خیلی بزرگتر از گیاه باشه، بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه‌دهی میشه و شما در قسمت برگ و گل رشد آنچنانی نمیبین. اما گیاهان گلدار فضای باز که توی باغچه کاشته میشن دیگه نگرانی در اینمورد ندارن حتی برای مثال درمورد گیاهان رونده با رشد سریع که گلدون زود به زود براش کوچیک میشه گلدهی کم میشه پس یا باید به باغچه منتقل کرد یا گلدونی بسیار بزرگ براش در نظر گرفت که فرصت رشد داشته باشه مثل یاس، امین‌الدوله، پیچ گلیسین و آبشیار طلایی… حتی شمعدونی و انواع رزها.

 

نور و روشنایی: اولین عامل که معمولا در گلدهی گیاهان نادیده گرفته میشه بحث تامین نور کافیه تا گیاه بتونه وارد مرحله گلدهی بشه دلیلشم اینه‌، گیاهی که قراره گل بده انرژی بیشتری لازم داره و نور آفتاب باعث افزایش متابوسیم گیاه میشه. بعضی گیاهان گلدار آپارتمانی نور غیر مستقیم پشت پنجره جنوبی خونه هم برای گلدهیشون کافیه اما گیاهانی که به دسته فضای باز تعلق دارن، اکثرا به نور مستقیم آفتاب و جریان هوا برای گلدهی نیاز دارن، مواردی هم هستن که سایه آفتاب حیاط براشون کافیه اما به هرحال روشنایی زیادی میخوان.

 

مواد غذایی خاک: گیاه گلدار مثل یه خانم باردار مصرف ویتامین و پروتئینش بیشتره و لازمه چه قبل از بارداری چه در حین اون تقویت بشه. حالا اگه اینو به گیاهان گلدار هم نسبت بدیم لزوم استفاده از کود و تقویتی‌های شیمیایی رو بهتر متوجه میشیم، چون گل که در نتیجه اون میوه و بذر تولید میشه هم در واقع بچه‌ها و نسل بعدی گیاه هستن. پس خاک گلدونا و باغچتون رو با کود و مواد دیگه تو فصل مناسب تقویت کنین.

 

 

سرمادهی: خیلی از گیاهان برای گلدهی تو فصل گرما، احتیاج به یک دوره سرما از قبل دارن. یا برعکس. گیاهی که تو خونه شما همیشع در معرض یه ئمای ۲۵درجه ثابت بوده، تغییر فصل رو متوجه نمیشه. این موضوع در مورد ساکولنت ها و کاکتوس ها بیشتر دیده میشه که البته باید کنترل شده باشه چون تحمل گونه‌های مختلف به افت دما متفاوته. به طور کلی گیاهانی که بیرون از خونه نگهداری میشن به طور خودکار این تغیر دما رو احساس میکنن اما برای بقیشون باید فراهم بشه.

 

در آخر آبیاری منظم و سن گیاه هم از عوامل موثر در گلدهی محسوب میشه. سبز باشید 🙂

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *