گیاهان تقویم خودشون رو برای گلدهی دارن

 

امروز متوجه شدم توی پیج اینستاگرامم دنبال‌کننده‌ها چقدر از شهرهای مختلفی هستن و این تنوع منطقه بهم یادآوری کرد تا درمورد یه مطلب صحبت کنم که حتما به کار شما عزیزان وبلاگ دوست هم میاد… بعضی وقتا با دونستن یه سری اطلاعات ساده وسواسمون نسبت به گلا از بین میره و باعث میشه کمتر بهشون سخت بگیریم. مثلا بحث گلدهی گیاهان، وقتی توی کتاب و اینترنت درمورد گلمون سرچ میکنیم معمولا اطلاعات به این صورته که میگه “زمان گلدهی این گیاه فصل بهار است.” یا نمونه های دیگه. بعد ما یه نگاه به متن میکنیم یه نگاه به گلمون هرچی هم منتظر میمونیم اصلا خبری از گل و غنچه نیست که نیست.حالا یه سوالایی باید مطرح بشه درباره بحث عناصر خاک، سایز گلدون، آبیاری و روشنایی … شاید بگین اینا هم مشکلی نداره هم گلدونش متناسبه هم آبیاریش منظمه هم نورش خوبه و هم خاکش غنیه اماااا بازم گل نداده که نداده …

 

دلیل این اتفاق این هست که گیاه به فصل مناسب گلدهی خودش نرسیده. یعنی چی؟ یعنی اینکه هوا هنوز به قدر کافی براش گرم نشده. این مسئله به آب و هوای منطقه شما بستگی داره. بهار شدن برای گیاه لزوما یکم فروردین نیست. گاهی گلدهی برای خیلی از گیاهای فضای سبز از اسفند شروع میشه اما برای بعضی شهرای دیگه گیاها از اردیبهشت و خرداد میرسن به اون گرمای مطلوب مورد پسندشون.

حتما توی گلفروشی‌ها اواخر زمستون گیاهای بهاری رو دیدین که برخلاف نمونه گیاه شما تو خونتون که هنوز خوابه، اینیکی حسابی پرگله. اینجور وقتا اینو درنظر بگیرین که اینها از گلخونه اومدن و اونجا بخاطر دمای قابل تنطیم و گرم و معتدل گلخونه زودتر گلدار شدن تا بازارپسندی بیشتری بدست بیارن.

 

این موضوع درمورد گیاه‌هایی که توی پاییز و زمستون باید گل بدن هم صادقه. و تا زمانی که هوا سرد باشه گلا میمونه حتی اگه فصل بهار شده باشه. مثلا همه میدونیم گل بنفشه که شهرداری از پاییز برای زیباسازی بلوارا تو فصل سرد میکاره یه گیاه زمستونه‌ست اما همین گیاه زمستونه تقریبا تا اردیبهشت تو شیراز گلدار میمونه چون هنوز اب و هوا خنکه براش. برای شهرای سردترحتی ممکنه بیشتر باشه این زمان. یا مثلا گیاه دوست داشتنی گل کاغذی رو در نظر بگیرین که مال مناطق جنوبی و گرمسیر هست و اکثر سال پرگل و قشنگه اما همین گیاه تو شهرایی با زمستون سردتر مثل شیراز و اصفهان توی زمستون خزون میکنه. این اتفاقات همه مکانسیم گیاهان برای زنده موندن توی شرایط مختلفه و کاملا طبیعیه، فقط کافیه نسبت بهشون آگاهی داشته باشیم.

 

پس متوجه شدیم تغییرات گیاه شامل رشد و برگدهی یا حتی گلدهی بیشتر مربوط به تغییرات دمایی هست تا تغییر فصل. یا به عبارتی گیاها تقویم خودشون رو دارن. حالا دیگه به جای سخت گرفتن به گلامون و بستنشون به انواع تقویتی جورواجور فقط کافیه کمی بیشتر بهش زمان بدیم تا گلای قشنگشون رو برامون شکوفا کنن.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *