ورمی کمپوست به عنوان یک کود کامل برای گیاهان پرورشی

 

پست قبلی یه مقداری درمورد کود ورمی کمپوست صحبت کردم اما کم لطفیه اگه به همون بسنده کنم و یه پست کامل درموردش نذارم چون واقعا در صورت استفاده درست کارش معرکه ست…

 

تولید ورمی کمپوست فن‌آوری استفاده از انواع خاصی کرم‌های خاکیه. که اسم معروف‌ترین گونشون برای این کار “ایسنیا فتیدا” هست. این نوع کرم خاکی رشد و تولید مثل سریعی داره و با بلعیدن مواد آلی زائد و تقریبا بی‌مصرف خاک، اونرو به یک کود فوق‌العاده تبدیل میکنه. وقتی مواد زائد توسط کرم‌های خاکی بلعیده میشن، ضمن عبوراز دستگاه گوارش کرم خورد و مخلوط، و همینطور به انواع ترشحات سیستم گوارشی آغشته میشن. مثل کربنات کلسیم، آنزیم‌ها، مواد مخاطی و غیره؛ که بعد از انجام این فرایند خصوصیات ماده نهایی با ماده اولیه که کرم اونو خورده کلی متفاوت میشه.

شکل این کود به‌صورت دونه‌های ریز تیره رنگی هست که شبیه خاکه و هیچ بوی بدی نداره. این اولین مزیت فوق‌العاده این کود نسبت به بوی نامطبوع کودحیوانی هست (به همین دلیل میونین با خیال راحت ازش برای تقویت خاک گلدون‌های داخل خونه هم استفاده کنین).

ورمی کمپوست ماده‌ای آلی باpH تنظیم شده و سرشار از مواد هیومیک و عناصر غذایی قابل جذب برای ریشه گیاه هست. همچنین ویتامین‌ها، هورمون‌های محرک رشد گیاه و آنزیم‌های مختلف هم داره. از ورمی کمپوست میشه برای سبزی کاری، و تقویت خاک باغ و باغچه و حتی گیاهان زینتی و گلدونی استفاده کرد؛ توی هند با کمک ورمی کمپوست قارچ خوراکی هم پرورش میدن. خوبه این نکته رو در نظر داشته باشین که بخاطر زیستی بودن این کود محصولات سبزی و میوه‌ای که بدست میاد کاملا ارگانیک محسوب میشن.

همچنین بخاطر داشتن پروتئین بسیار زیاد، اسیدهای چرب غیر اشباع و املاح مفیدی مثل ید، در صنایع مرغداری، پرورش ماهی یا دامداری‌ها هم استفاده میشه.

با توجه به مشکلات محیط زیستی که به‌دلیل استفاده از کودهای شیمیایی و اثراتی که از خودش به جا میذاره، ایجاد شده اهمیت استفاده از کودهای زیستی کم کم داره بیشتر مورد توجه قرار میگیره در دنیا. آلودگی‌های آب، خاک و مشکلاتی در خصوص سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده باعث شده مارو بیشتر به فکر بندازه. گرچه من همین الان هم به عنوان یه مشاور کشاورزی مجبورم در مواردی کود و سم‌های شیمیایی رو توصیه کنم اما امیدوارم هرچه زودتر زمینه استفاده کامل از محصولات ارگانیک چه در حوضه مصرف خانگی چه در تولید محصولات باغی و زراعی و گلخونه‌ای فراهم بشه. اگر شما دوست عزیز الان در حال مطالعه این پست هستین امیدوارم سعی کنیم این فرهنگ رو به مرور تو خونه خودمون جا بندازیم و گیاهامون رو با رسوندن کود به مقدار درست در زمان درست، از مصرف کودهای شیمیایی و حتی کودهای حیوانی نپوسیده بی نیاز کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *