چرا از کود حیوانی نباید استفاده کنیم؟ جایگزین اون چیه؟

 

از اونجایی که در ابتدای شروع کار وبلاگ سعی کردم به موضوع سلامتی انسان هم در کنار مباحث گل و گیاه و اصول مراقبتیشون، توجه داشته باشم برای این پست موضوع کودحیوانی و دلایل استفاده نکردنش رو انتخاب کردم. اگه تا آخر این مطلب با من همراه باشین شمارو با جایگزین‌ هایی بسیار مناسب برای این کود هم آشنا میکنم. کودحیوانی در کشاورزی برای تقویت خاک باغ و مزرعه استفاده میشه که در واقع فضولات حیواناتی مثل گوسفند، گاو، اسب، کبوتر، مرغ و غیره که حاوی مقدار زیادی مواد آلی هست. حتی در برخی موارد کود انسانی هم استفاده میشه. کاربرد کودحیوانی از قدیم مرسوم بوده و همچنان هم بعضی افراد خیلی سفت و سخت به استفاده ازش معتقدن. اما در مصارف خانگی من به شما توضیه میکنم به هیچ وجه از کود حیوانی استفاده نکنین. چون ضررش بیشتر از سودشه.

 

کودهای حیوانی برای اینکه بی‌ضرر باشن باید فرایندی رو طی کنن اونم شامل حداقل شیش ماه تا یک سال دفن شدن تحت فشار و وجود مواد اسیدی هست؛ تا به کمک باکتری‌های هوازی و بی‌هوازی تخمیر بشه. بنظر شما کودی که از مغازه‌ها خریداری میشه یا پشت وانت‌ها کنار جاده به فروش میرسه همه این مراحل رو طی کردن؟ متاسفانه خیر. برخی افراد فکر میکنن همینکه فضولات گاو دو ماه زیر پای حیوون جمع شده و لگد خورده، کافیه. یه بیل میزنن زیرش و میریزن تو گونی و آماده فروش… و بعد ما همون رو میخریم و پای درختهای باغچه و گلدونامون میریزیم. حالا چه اتفاقی میوفته؟ چند روز بعد علف هرز ظاهر میشه، چند هفته بعد آفات مختلف مثل شته و شپشک و حتی بیماری های قارچی. خب از هزینه‌های کارشناس و خرید سم و دستمزد کارگر نگم براتون. تازه هنوز مشکلات تنفسی و بهداشتی که برای خودمون به وجود میاد نگفتم. اینها کود نیست که خریداری میشه بلکه صرفاً فضولات هست و تازه داره تجزیه میشه و موادی که در حال تجزیه شدن هستن از خودشون ذراتی توی هوا آزاد میکنن. و این ذرات رو ما و خونوادمون توی محل زندگیمون تنفس میکنیم.

 

کسایی که به استفاده از کود حیوانی اصرار میکنن یکسری دلایل دارن که با هم بررسی میکنیم. اول ممکنه بگن این کود نسبت به بقیه ارزونتره که این دلیل منطقی نیست چون نسبت به خسارتی که ممکنه بزنه و همچنین هزینه هایی که به دنبال خودش بخاطر بحث آفات و خرید سم میاره اصلا قابل مقایسه نیست. دوم میگن این کود طبیعی هست و مثل شیمیایی ها به محیط زیست آسیب نمیزنه که این حرف تا حدودی، نه کاملا صحیحه… چرا؟

 

در مورد کودهای شیمیایی بعضی اوقات تصور درستی وجود نداره. ممکنه بگین برای طبیعیت ضرر داره. بله درسته، هرچیزی اگر به روش نادرست و میزان زیاد استفاده بشه خسارت میزنه (همین مایه حیاط، آب هم اگه یهو با هم مقدار زیادی یه جا جمع بشه سیل میاد و خسارت میزنه پس هرچیزی یه روی خوب و یه روی بد داره). اگر ما محصول معتبر با اسم و نشون مشخص بخریم و طبق دستور ازش استفاده کنیم هیچ ضرری نمیرسونه. کود شیمیایی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین گزینه‌ها برای تقویت و شادابی گیاه‌های زینتی و آپارتمانی محسوب میشه. البته پیش میاد که بخوایم سبزی یا صیفی پرورش بدیم، یا حتی درمورد درختان میوه، و دوست داشته باشیم بدون استفاده از مواد شیمیایی باشه. خب اینم راه حلی بجز کود حیوانی داره…

 

کودهای کمپوست: انواع مختلفی دارن مثل تری کمپوست، ورمی کمپوست و غیره که نوع ورمی بیشتر عمومیت داره و راحت پیدا میشه. از فضولات یه نوع کرم به خصوص به دست میاد که طی یک فرایند شیش ماهه تبدیل به کمپوست میشه. بعضی نمونه‌های این کود خود کرم هم همراهشون هست و بعضی دیگه نه. این کودها حوی مواد غذایی و آنزیم هایی هستن که به گیاه برای جذب بهتر مواد غذایی کمک میکنه. اصلا بوی بدی نداره و شکل فیزیکی کود شبیه یه خاک تیره رنگه. درسته که تا حدودی قیمت بالاتری نسبت به کود حیوانی داره ولی مطمئن باشین ارزشش رو داره چون هم از بابت نداشتن مشکلات سلامتی هم تاثیر روی رشد گیاه کاملاً مورد تاییده.

 

ورمی کمپوست در کنار کود برگ باعث اصلاح خصوصیات فیزیکی خاک و افزایش نفوذپذیری و نگهداری آب در خاک میشه. محیط اطراف ریشه رو گرم میکنن و pH خاک رو افزایش میدن. به دلیل وجود میکروارگانیسم‌ها در ورمی کمپوست فعالیت‌های بیولوژیکی خاک هم بالا میره که باعث تبدیل عناصر به فرم قابل جذب برای گیاه میشه.

 

 

با وجود چیزاهایی که گفته شد آیا هنوزم حاضر به خرید کودحیوانی برای گیاهان خونگیتون هستین؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *