گیاهان در بهبود سلامت روانی افراد در خانه تاثیر گذارند

 

فقط حضور گیاهان در منزل کافیه تا تاثیرات خودش رو بذاره حالا تصور کنین وقت گذروندن با اونا چقدر میتونه فوق‌العاده باشه. تحقیقات اثر گیاهان در بهبود سلامت افراد هم از لحاظ جسمی و همینطور روانی رو تایید کرده. با خوندن این پست شما هم متوجه ممکن بودن این تاثیرات میشین.

 

افزایش حس رضایت: وجود گیاهان باعث دلنشین و چشم‌نوازتر شدن دکور اتاق‌ها و منزل شما میشه و خواه ناخواه احساس بهتری نسبت به محل زندگی خودتون پیدا میکنین و حس رضایت رو در شما افزایش میده.

 

کاهش استرس، عصبانیت و افزایش تمرکز: قرار دادن گیاهان در محیط زندگی و محل کار باعث کاهش تنش و استرس‌های محیطی میشه و حس آرامش رو در بین افراد بالا میبره در نتیجه باعث افزایش تمرکز در انجام کارهای روزمره میشه.

 

افزایش اعتماد به نفس: من به مراتب افرادی رودیدم که با چه شور و هیجانی از تجربشون در نگهداری گل‌های چندساله و انجام کارهایی که باعث شده اونها اینقدر موندگار بشن و به زیبایی رشد کنن، تعریف میکنن. وقتی با افتخار به مهموناشون مجموعه گل و گیاه‌های پرورشی رو نشون میدن و عکس‌العمل‌های تحسین آمیزی دریافت میکنن که همین باعث میشه باورشون نسبت به توانایی‌هاشون بالاتر بره.

 

ایجاد آرامش: همه ما تاثیر گیاهان دارویی رو در کاهش استرس و بهبود خواب و از بین بردن یکسری دردها دیدیم و چه بهتر استفاده از گیاهانی با خواص دارویی که با دست خودمون پرورششون دادیم و از سلامت اونها در زمان کاشت و نگهداری مطمئن هستیم.

 

منبع انرژی مثبت: گیاهان موجودات زنده‌ای هستن که توانایی اینو دارن انرژی‌های منفی محیط رو گرفته و به صورت مثبت برگردونن. گاهی به مشتری‌ها توصیه میکردم برای افزایش نشاط گلها با اونها حرف بزنن و یا نوازششون کنن چون مطمئن بودم هم برای گیاه مفیده هم برای خودشون. این کار به افزایش سطح هورمونها در گیاه کمک میکنه، هورمونهایی که باعث بهبود سیستم ایمنی و مقاومت گیاه میشه.

 

بهبود خلق و خو: من به این قضیه ایمان دارم افرادی که با گل و گیاه سروکار دارن بسیار انسان‌های مهربان و خوش اخلاق‌تری هستن؛ چهرشون اکثر مواقع همراه با یک لبخند قشنگ هست و در برخورد با افراد دیگه بسیار خوشرو و اجتماعی‌تر رفتار میکنن.

 

از بین بردن حس تنهایی و افسردگی: نگهداری از گیاهان هم مثل نگهداری از حیوانات خانگی میتونه باعث افزایش حس تعامل و امید به زندگی در انسان بشه. چون یک گیاه موجود زنده‌ای هست که به رفتار‌های ما به روش خودش پاسخ میده. این موضوع چه بسا باعث هدفمند شدن انسان در طول روز بشه.

 

افزایش حس مسئولیت پذیری: این نکته مهم و قابل توجهی هست به خصوص در رابطه با بحث تربیت کودکان میشه در موردش بیشتر فکر کرد.. نگهداری از یک گیاه کوچیک که رشد کنه و برگ و گل تازه بده، روشی قشنگ برای آموزش بچه‌ها و تشویقشون به لزوم مراقبت از یک موجود ضعیفتر و حس مسئولیت نسبت بهش باشه. رشد هرروزه گیاه یک پاداش ملموس و قابل افتخار برای کودک نسبت به زحماتش به حساب میاد.

 

مواردی که گفته شد تنها گوشه‌ای از تاثیر گیاهان بر سلامت روانی انسان و بهبود اون بود که با توجه به این نکات میتونیم کیفیت زندگی خودمون و خانواده رو بهبود ببخشیم. قطعاً و حتماً موارد بسیار زیاد دیگه‌ای هم هستن که بعدها ممکنه متوجهشون بشیم. یادمون باشه ما بیشتر از گیاها به وجودشون احتیاج داریم… سبز باشید

 

پست بعدی در رابطه با نقش گیاهان بر سلامت جسمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *