نور و روشنایی مناسب برای انواع گل و گیاه چطور باید باشه؟

 

میتونم بگم اصلی‌ترین عامل برای زندگی و نشاط یک گیاه “نور” هست. میدونم که هممون از دوران ابتدایی یاد گرفتیم گیاه‌ها با کمک نور فتوسنتز میکنن، اما به مراتب دیدم افرادی که میگن:(( خانم رضایی، لطفا یه گل به ما معرفی کنین که اصلا نور نخواد)) !!! و بعد من میپرسم:(( مگه برای کجا میخواین؟)) و جواب میدن:(( برای حموم و سرویس بهداشتی.)) در اینجا من یه لبخند “فروشنده مهربون و صبور” میزنم و در آخر میگم بسیار خب، من به شما یک گیاه مصنوعی توصیه میکنم…

 

این مکالمه رو نه تنها یکی دوبار بلکه ده‌ها بار توی فروشگاه محل کارم، نمایشگاه ها و یا مشتری‌های آنلاینمون داشتم و خب همیشه سعی کردم با حوصله مخاطبم رو راهنمایی کنم تا این مسئله پیش اون شخص برای همیشه حل بشه؛ پس همونطور که دیدین برای بعضی دوستان این سوال هنوز باقیه و متاسفانه برخی فروشنده ها هم از این ناآگاهی سواستفاده میکنن و با دادن اطلاعات نادرست مشتری رو تشویق به خرید یکسری گیاه میکنن که یکی دو هفته بیشتر دووم نمیاره توی اون محیط… خب حالا بیاین با همدیگه چندتا نکته رو مرور کنیم تا بهتر متوجه این داستان و موضاعات مربوط بهش بشیم.

 

نور آفتاب علاوه بر اینکه باعث یکسری واکنش‌های سلولی و بیوشیمیایی توی گیاه میشه، روی ظاهر اون هم تاثیرات زیادی داره… علائم کم نوری میتونن این چندتا مورد باشن:

• باریک و بلند شدن ساقه ها

• فاصله گرفتن برگ ها از هم

• کوچیک موندن برگ های جدید

• رنگ پریده شدن برگ

• سبز شدن برگ هایی که باید ابلق (دو یا چند رنگ) باشن

• توقف گلدهی

• توقف رشد و برگ دهی

در رابطه با مورد اول یه مثال میزنم که احتمالا زیاد دیده باشین. کاکتوس‌هارو در نظر بگیرین، این نمونه های گرد کروی خاردار (اچینو)؛ همونطور که میدونین توی بیابون زیاد هستن و در معرض آفتاب شدیدی قرار میگیرن، مسلما توی خونه هم باید جایی نگهداری بشن که به قولاً حسابی نورگیر باشه. حالا اگه این کاکتوس رو من بذارم پشت پنجره شمالی یا یک اتاق تاریک چه اتفاقی براش میوفته؟ از حالت گرد خارج میشه و به شکل استوانه رشد میکنه. بله درسته؛ در مورد ساکولنت‌ها و سایر کاکتوس‌های دیگه که فرم بلند دارن هم این کم نوری باعث دراز و بدقواره شدن گیاه میشه که اشتباهه اگه به این فرایند “رشد” بگیم. چونکه این حالت بیشتر یه واکنش هست، گیاه داره بلند میشه که بره دنبال نور بگرده… در طولانی مدت رنگ پریده و بلکم سفید رنگ هم بشه.

 

مثال رو دقت کردین؟ حالا میتونین برین بین گلاتون بگردین و اونایی که دچار این حالت شدن رو پیدا و یه فکری به حالش بکنین. تقریبا همه گیاه ها یکی از این نشونه‌های گفته شده رو وقتی توی سایه قرار بگیرن بروز میدن. گیاه‌های رنگی مثل حسن یوسف، کروتون، پتوس ابلق وقتی نور کافی بهشون نرسه برگ‌های جدید، سبز یکدست رشد میکنن و دیگه رنگی ندارن.

پس برای داشتن گیاه های شاداب با برگ های زیاد و پهن و ساقه های ضخیم و تنومند، نور خوب و کافی بهشون برسونیم… اما با همه این وجود بازم گیاه‌هایی وجود دارن که حتی اگه منزلتون خیلی نورگیر نیست میتونین ازشون با لذت نگهداری کنین. اینجا میخوام به جای اسم بردن، یه کلید به شما بدم. بله، یه مشخصه که با کمک اون بتونین کلی از گیاه‌های سایه‌دوست رو برای اتا‌ق‌هایی با پنجره‌های کم نور شناسایی کنین…

به طور کلی اون دسته از گیاه‌ها که گلدهی براشون اهمیت زیادی نداره و برگهاشون هم در حالت معمول سبز یکدست هست، مناسب مکان‌های نسبتاً سایه هستن؛ به خوبی زنده میمونن و رشد میکنن. حالا با توجه به این مطلب میتونیم براحتی تشخیص بدیم که پتوس سبز نسبت به پتوس ابلق یا پتوس سفید، به کم نوری مقاوم تره؛ در مورد سانسوریا های سبز وابلق و بنجامین هم این مورد صادقه.

و همینطور گیاه‌هایی با برگ‌های پهن بخاطر داشتن سطح فتوسنتز بالا احتیاجشون به نور با کیفیت بالا، زیاده. این دسته از گیاه‌ها مربوط به مناطق گرم و استوایی هستن پس اینن قضیه براشون خیلی معمول هست.

 

ولی بازم نمیخوام دوستانی که عاشق گل و گیاه هستن اما پنجره های نور گیر ندارن رو از داشتن تنوع بیشتری از گل و گیاه ناامید کنم، چجوری؟ با کمک لامپ، به طور کلی لامپ های سفید و زردی که توی سالن روشن میکنین میتونه برای تعدادی از گل‌ها مفید باشه، انگار یکم میتونین گولشون بزنین، اما برای نگهداری از گل‌های خاص‌تر و اصطلاحاً روشنایی دوست باید از “لامپ‌های مخصوص رشد” استفاده کنین، این لامپ ها طیف‌هایی دارن که شبیه نور خورشید عمل میکنه و باعث رشد و گلدهی میشه. لامپ های رشد نمونه‌های مختلف با قیمت‌های متفاوت دارن. بعضی فروشگاه‌ها حتی به صورت اینترنتی اونهارو برای فروش گذاشتن که لازمه برای انتخاب مدل اون طبق نمونه گیاه‌هاتون مشورت بگیرین. به کمک بعضی از همین مدل لامپ‌های رشد شما این امکان رو دارین که توی اتاقتون سبزیجات پرورش بدین! چی از این بهتر.

نکته: در رابطه با نور سه فاکتور نقش مهمی داره: شدت، کیفیت و مدت (در پست‌های بعد اهمیت هرکدوم توضیح داده میشه)

 

یه بار دیگه بریم سراغ سوال اولمون یعنی همون نگهداری گل‌ها توی حموم! فکر میکنم تا اینجا با توجه به مطالبی که گفته شد این موضوع برای همه روشنه که چرا واقعا امکان نداره توی اون محیط گیاه طبیعی نگهداری کرد و بعد دیدن عکس‌های توی اینترنت با اون همه سرخس بزرگ و کوچیک کنار وان حموم، به اون پنجره قشنگ نورگیر کنار تصویر هم توجه کنیم… سبز باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *