اسپری آب برای گیاهان خوبه یا بد؟ روش انجام صحیح چجوریه؟

 

اسپری آب برای بعضی گیاها خوبه و برای بعضی دیگه بد؛ به طور کلی نگهداری از گیاهان مختلف شمارو با تنوع در خواسته‌های هرکدوم برای رشد و شادابی بیشتر آشنا میکنه. شاید اوایل مجبور باشین موقع خرید یه گل کوچیک، کلی سوال از فروشنده بپرسین و تازه بعدشم برین از کتاب و سایت‌های مختلف اطلاعات بیشتر بگیرین تا خیالتون از بابت رعایت شرایط مناسب برای زنده موندن مهمون تازتون راحت بشه… اما من بهتون قول میدم بعد مدتی به راحتی حتی با دیدن یک گیاه برای دفعه اول بتونین شرایط نگهداریشو تا حد خیلی زیادی حدس بزنین. چرا؟ چون با وجود تفاوت‌های زیادی که هست، از یکسری اصول خاص پیروی میکنن که به مرور اگه با من همراه باشین خدمتتون توضیح میدم.

برای اینکه متمرکزتر صحبت کنیم من در این متن فقط به یک مورد میپردازم…

رطوبت با آبیاری فرق داره و تا حدود زیادی میتونیم بگیم مستقل از همه؛ پس قرار نیست جای همدیگه رو بگیرن (متاسفانه طبق تجربه افراد زیادی متوجه این موضوع نیستن). رطوبت، وجود ذرات ریز آب در هوای اطراف گیاه شماست، در اطراف برگ و شاخه‌ها، پس با آبیاری که تعریفش در اختیار قرار دادن آب به ریشه‌های موجود در خاک هست متفاوته. حالا این رطوبت چجوری فراهم میشه؟ با اسپری آب به برگ ها یاگذاشتن دستگاه بخور سرد در نزدیکی محل گل‌هاتون یا به کمک ایجاد فضای گلخونه‌ای به اینصورت که یه پلاستیک شفاف رو روشون میکشیم (این مورد همیشه و برای همه گیاها قابل استفاده نیست).

 

خب حتما میدونین که نیاز رطوبتی همه گیاها شبیه هم نیست اما من میخوام با یه روش راحت بهتون بگم چحوری متوجه بشین کدوم گیاها چقدر اسپری آب در هفته احتیاج دارن… ببینید دوستان یکسری گیاها که بافت های ضخیم و آبدار دارن تقریبا میتونیم بگیم اصلا رطوبت دوست ندارن مثل کاکتوس ها که توی ساقشون حسابی آب ذخیره میکنن یا گیاهایی که برگهای گوشتی دارن مثل خانواده بگونیا یا اونهایی که پرز زیادی روی برگاشون دارن مثل حسن یوسف، چون این پرزها جلوی تبخیر آب رو از سطح برگ میگیره.

در مقابل تعدادی از گیاها که برگ‌های خیلی نازک و بلکم بسیار ظریف دارن. نازک مثل سرخس ها، گل سنگ، اسپاتی فیلوم و غیره. گیاه برگ نازک مثل گردی و شویدی و از این دست. که شاید در هفته میانگین چهار بار اسپری آب احتیاج داشته باشن.

 

جالبه اینم بدونین، گیاه هایی که برگ های خیلی پهن و بزرگ دارن اکثرا مال مناطق استوایی و گرمسیری هستن مثل فیکوس آفریقایی (لیراتا). درسته که برگهاشون ضخیم و اصطلاحاً چرمی شکل هست اما بدلیل سطح زیاد برگشون، میزان تبخیر بالایی هم دارن که در خیلی مواقع شما هرروز هم اگه اسپری آب انجام بدین خیلی دوست داشته باشن.

اون دسته از گیاها که توی این دسته‌های بالا نبود میانگین نیاز رطوبتیشون بین دو تا سه مرتبه در هفته هست. و به طور کلی اسپری آب رو از فاصله دور انجام بدین تا قطرات آب خیلی ریز روی برگ قرار بگیره؛ احتیاج نیست اونقدری باشه که از روی گیاهتون چکه کنه.

نکته مهم: برای اسپری آب حتما از “آب سبک” استفاده کنین. آب سبک املاحی مثل گچ و آهک نداره و میزان کلرش هم کمه. مثل چه آبی؟ آب دستگاه تصفیه، آب جوشبده سرد شده، آب معدنی یا آبی که از شیر باشه ولی اجازه بدین دو یا سه روز در یک ظرف شبیه کاسه در معرض هوا قرار بگیره تا کلرش آزاد و املاحش ته نشین بشه.

 

چه خوبی داره اینکار؟ برگای گیاهتون کدر نمیشه و دفعات دستمال کشیدنش خیلی کمتر میشه؛ منافذ گیاه بسته نمیشه و توی سطح فتوسنتز گیاه تاثیر نمیذاره؛ گیاهتون دچار مسمومیت در اثر کلر و املاح دیگه نمیشه و در کل بسیار شاداب‌تر میمونه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *