رشته دانشگاهی گیاهپزشکی… متخصص گیاهپزشک چه وظایفی داره؟

تصمیم داشتم به عنوان اولین مطلب این متن رو بذارم اما انتشارش دیر شد… حالا چرا اول بودنش مهمه؟ چون یکسری تصور اشتباه درمورد ماهیت این رشته و کارایی که انجام میشه وجود داره مثلاً بعضی‌ها تصور میکنن یک فرد گیاهپزشک سروکارش با گیاهان دارویی و درمان‌های طب سنتی هست. البته جالبه بدونین توی فرهنگ معین هم تقریبا همین معنی گفته شده “پزشکی که مردم رو با گیاهان دارویی درمان میکنه” ولی اینجا من براتون بیشتر توضیح میدم تا کارایی این رشته تقریبا جدید دانشگاهی بهتر مشخص بشه…

 

درس‌هایی که توی دانشگاه برای این رشته ارائه میشه شامل این موارده: گیاه شناسی، حشره شناسی، قارچ شناسی، باکتری و ویروس شناسی، نماتد شناسی (انگل ها)، کنه شناسی و حتی علف های هرز. حالا شاید براتون سوال پیش بیاد چرا و چه کاربردی داره؟

 

همونطور که یک پزشک به شناسایی و درمان عوامل بیماری‌زا برای انسان مشغول هست، یک گیاهپزشک هم همین مراحل رو در رابطه با گیاهان و به خصوص تولیدات زراعی و باغی و گلخونه‌ای انجام میده… جاهایی که مواد غذایی میلیون‌ها آدم تولید میشه و اگر خسارتی به وجود بیاد توسط عوامل زنده (مثل حشرات آفت و قارچ و باکتری‌های بیماری‌زا) و یا حتی عوامل غیر‌زنده (مثل مشکلات خاک یا شرایط آب و هوایی)، میتونه به اقتصاد یک کشور ضربه شدیدی وارد کنه.

 

 

 

روشی که اکثرا به عنوان از بین بردن خسارت عوامل زنده میشناسن و در ظاهر راحت‌تر میاد، استفاده از سموم کشاورزی هست؛ متاسفانه استفاده نادرست از نوع و مقدار مواد شیمیایی در بحث تولید محصولات کشاورزی و باغی و گلخونه‌ای، معایب بسیار زیادی داره که همه ما کمابیش باهاش آشنا هستیم.

 

یکی دیگه از وظایف کارشناس گیاهپزشکی بررسی و بعد پیشنهاد بهترین و بی خطر ترین راهکار کنترل و مدیریت اینگونه مشکلات خسارت‌زا هست.

 

 

 

اما از همه اینها گذشته نکته‌ای که وجود داره (به اعتقاد خودم) یک فرد گیاهپزشک قبل از اینکه در مورد آفات و بیماری های گیاهی بدونه باید در نظر داشته باشه “مهندس کشاورزی” هست و اطلاعاتش باید خیلی خیلی گسترده تر از چیزا باشه.

 

 

 

از جمله مواردی که قراره توی این پیج درموردش صحبت بشه بحث نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی هست و البته خیلی دقیق‌تر حتی بحث شناخت و کنترل آفات و بیماری هایی که غیر ممکنه کسی اهل گل و گیاه باشه و باهاشون سروکار نداشته باشه… در آینده‌ای نه چندان دور بحث کاشت، پرورش و نگهداری محصولات به روش ارگانیک رو با شما درمیون میذارم تا از این طریق بتونیم کنار هم سلامت بیشتری برای خانواده و محیط زیستمون فراهم کنیم.

 

من اینجام تا کنار شما اتفاقات کوچیک اما مهم زیادی رو باعث بشیم پس اگه شما هم موافقین دیدگاهتون رو برام بنویسین…

 

دوستون دارم و منتظر نظراتتون هستم….

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *